Dioptrijski okviri uz standardnu ulogu ortopedskog pomagala imaju značajnu estetsku ulogu. Oni izražavaju osobnost samog nositelja naočala. Naočale su postale neizbježan modni detalj. Optika Topić Vam nudi izbor od preko tisuću dioptrijskih okvira najpoznatijih svjetskih robnih marki,u rasponu od klasičnih, retro, sportskih i ekskluzivnih. Naglašavamo također veliki izbor dječjih i mladenačkih okvira. Naše stručno osoblje će vam ponuditi okvire koje najviše odgovaraju vašim željama i estetskim zahtjevima te zahtjevima struke. Budite sigurni da će vaša okolina primjetiti pozitivne promjene na vašem licu. Pitati vas gdje ste kupili vaše nove naočale. Vaše zadovoljstvo je naša najbolja reklama .
Kako izabrati dioptrijski okvir prema obliku lica?
Postoje četiri osnovna tipa lica: okruglo, trokutasto, četvrtasto i ovalno.
Okrugli oblik lica
Za okrugli oblik lica preporučuju se naočale pravokutnih, odnosno markantnih linija, četvrtastog dizajna s naglašenim gornjim rubom. Oblici koji se na sljepoočnom dijelu protežu do jagodica izdužuju lice. Ne preporučuju se male i okrugle naočale, tanki okulari i mali okviri.
Trokutasti oblik lica
Preporučuju se okviri nježnih rubova. Ne smiju stajati previsoko i preko obrva. Povoljni su duguljasti, ovalni ili zaobljeni oblici, naglašeni donji rubovi koji će bradu učiniti punijom. Ne preporučuju se velike naočale, leptirasti i oblici “suze”, svi pravokutni oblici i snažne boje.
Četvrtasti oblik lica
Preporučuje se okviri široki kao i lice, savijenih rubova. Također su u prednosti ekstravagantnije forme sa živopisnim rubovima. Ne preporučuju se pravokutni i markantni oblici. Ne treba birati male okvire i one s uskim okularima jer su za površinu lica premali.
Ovalni oblik
Ovalni oblik je najidealniji oblik lica. Pristaju mu svi standardni oblici od okruglog do ovalnog, četvrtastog, leptirastog i modne forme od decentnih do izražajnih. Pogodni su dublji okviri jakih rubova čije horizontalne linije skraćuju dugačku plohu lica.
Osim osnovnih tipova lica, postoje i mješoviti tipovi kad nabrojane preporuke ne vrijede jednoznačno, već je u odabiru važan i dobar ukus te iskustvo optičara. Danas proizvođači naočala lansiraju na tržište linije poznatih imena koje su dizajnirane za posebne grupe ljudi i tipove osobnosti.
POVIJEST NAOČALA ZA VID
Dioptrijske naočale predstavljaju ortopedsko pomagalo koje potječe s kraja 13 stoljeća. Također je nepoznato da li je izum naočala djelo jednog ili više znanstvenika. Zna se da su krajem 13 stoljeća u okolici Venecije na otočiću Muranu, koje je predstavljalo tadašnje središte staklarstva, izrađene dvije konveksne leće te obrubljene sa željeznim, drvenim odnosno prstenom od rogovine. Kasnijih stoljeća su se naočale počele izrađivati iz jednog dijela.
1797. godine optičar Dudley Adams patentirao je naočale koje na koje su se mogle ugraditi leće prema razmaku zjenica korisnika. Daljnja nastojanja znanstvenika išla su u smjeru fiksiranja naočala na glavi bez uporabe ruku.
1746. godine pariški optičar Marc Thomin je izradio naočale koje su imale drške sa završecima na sljepočnicama.
Nakon toga slijede naočale sa drškama koje su završavale do ili iza uha. Takav osnovni dizajn je ostao do današnjih dana.